Islandský kůň

Text a foto: Renáta Kolářová

Toto unikátní plemeno bylo vyšlechtěné na Islandu z koní dovezených v 9. a 10. století prvními osadníky z Norska a ze skotských ostrovů. Nejstarší parlament světa Althing zakázal dovoz dalších koní už v roce 930. Drsné přírodní pomínky vedly ke vzniku drobnějšího, ale skromného a odolného koně, který i při své relativně malé výšce bez problému unese dospělého jezdce. Ve starých islandských letopisech najdeme popisy soubojů hřebců, které byly populární podívanou a zároveň sloužily jako přirozený výběr nejlepších kusů. Dnes se ke zkvalitnění chovu používají soutěže a výstavy, turisté z jeho sedla mohou okusit pravou atmosféru Islandu.


Malí koně s velkým srdcem

Islandští koně patří mezi nejstarší a nejčistší plemena na světě, jejich chov trvá přibližně již 900 let. Jak název napovídá, domovem je jim největší evropský ostrov – Island, přezdívaný země ohně a ledu. Drsné přírodní podmínky daly vzniknout koním sice menšího vzrůstu, ale se silnou kostrou, díky které bez problému unesou dospělého jezdce. Mají přátelskou povahu a kromě klasických chodů mají navíc dva typy mimochodu. V České republice ani na Slovensku nejsou právě běžně viděným plemenem, ale věřím, že kdo se s nimi setká osobně, podlehne snadno jejich šarmu!

Kousek Islandu na severu Čech

S islandskými koňmi jsem se poprvé potkala na farmě Ludvíkov Horses & Holiday, kterou provozují moji přátelé z Holandska Hefziba Lindeman a její partner Gideon Manders. V Ludvíkově na severu Čech žijí od roku 2006, kdy tu koupili areál původně určený dostihovým koním. Věnují se zde chovu a výcviku islandských koní, které využívají jako turistické pro domácí i zahraniční hosty. Jejich stádo dnes čítá skoro 40 koní a mají i vlastního plemenného hřebce. Právě zde jsem poprvé setkala „tváří v tvář“ s islandíky a vyhoupla se do jejich sedla. Když jsem se naučila pobídky pro mimochod zvaný tölt a „můj“ kůň mi ho na vyjížďce předvedl, zcela jsem propadla kouzlu tohoto úžasného plemene.

Malá kožešinová zvířata

Jeden můj kamarád je z legrace nazývá „malá kožešinová zvířata“ a v podstatě má pravdu – zejména v zimě! Co mě vlastně na těchto koních tak fascinuje? Nejprve vás trochu překvapí jejich výška – jsou opravdu relativně malí, jejich kohoutková výška se pohybuje od 130 – 145 cm, povoleny jsou všechny barevné varianty. Mají velmi hustou hřívu, která je v zimě hřeje a v létě pomáhá proti hmyzu a také jim dodává roztomilý vzhled. V zimě mají nesmírně hustou srst, díky které zvládnou i velké mrazy a dlouhou zimu typickou pro Island. Mají velmi pevná kopyta, která se většinou nekovají. Jsou velmi skromní, co se potravy týká a dlouhověcí, není problém, aby se dožili i třiceti let. Ale to, co je na nich asi nejúžasnější (alespoň pro mě), je jejich povaha. Jsou totiž velmi přátelští, ale zároveň se nevnucují. Bez obav jsem mohla do jakéhokoli stáda (klisen s hříbaty, mladých koní i hřebců), protože koně s vadným charakterem se na Islandu ani v evropském chovu netolerují. (Takovíto jedinci jsou na Islandu běžným zdrojem masa.)


Zvláštní chody

Islandští koně byli na ostrově dlouho jedinou možností, jak přepravovat lidi a náklady. Museli tedy být i při své malé výšce dostatečně silní. Aby se kostra dostatečně vyvinula a svaly zpevnily, obsedají se až ve věku 4 – 5 let. Protože museli často překonávat velké vzdálenosti, vyvinuly se u nich dva typy mimochodu: tölt – nohy jsou kladeny stejně jako v kroku, není zde fáze vznosu, chod je čtyřdobý. Pro jezdce je velmi pohodlný, nevysedáváte a pohodlně urazíte velkou vzdálenost. Tento chod je většině islandských koní vrozený a vidíte ho už u malých hříbat. Někteří koně pak mají ještě pátý chod zvaný skeid, který má nohosled: levá zadní + levá přední a potom pravá zadní + pravá přední, mezi těmito dobami je fáze vznosu, chod má dvoudobý rytmus. Tento chod je velmi rychlý (na krátkou vzdálenost až 50 km v hodině) a u závodních koní se musí trénovat. Ano, čtete dobře – Islanďané své koně milují a pořádají samozřejmě i nejrůznější závody ( v zimě v halách.) Největší událostí je tzv. Landsmót, jezdecká a chovatelská soutěž, která se poprvé konala 6. června 1950 v Þingvellir . Zpočátku probíhala jednou za 4 roky, ale od roku 1995 se koná každé 2 roky a pro každého chovatele a milovníka islandských koní je to největší svátek. Tato týdenní soutěž se koná na oválné dráze o délce 250 nebo 300 metrů, koně jsou rozděleni do čtyř kategoríí-čtyřchodoví a pětichodoví. Nejatraktivnější jsou soutěže, kde koně předvádějí skeid – hodnotí se zde rychlost i čistotu chodu. V tu dobu snad celá země nesleduje nic jiného a také noviny jsou plné článků a snímků koní! Aby se chov tohoto zajímavého plemene dělal i ve světě korektně, byla v roce 1969 založena FEIF (International Federation of Icelandic Horse Associations), která sdružuje 19 členských zemí, zajišťuje chov, vzdělávání svých členů a také jednou za dva roky pořádá světový šampionát, který se vždy koná v jiné členské zemi. Letos bude od 3. – 10. srpna ve švýcarském Birmenstorfu. Sem přivážejí koně i samotní Islanďané, koně se samozřejmě účastní soutěží, ale primárně jsou určeni k prodeji. Žádný z těchto koní se ale už nesmí vrátit zpět, protože to zakazuje zákon, jenž vstoupil v platnost již v roce 930! Jedná se o prevenci proti zavlečení chorob a na Islandu tedy nenajdete žádné jiné plemeno.

Nenároční na péči

Pokud byste si chtěli islandského koně pořídit, musíte počítat s vyšší pořizovací cenou, která se odvíjí od toho, zda se jedná o čtyřchodového nebo pětichodového koně. Poměrně velká chovatelská základna je v Německu a v Holandsku. Pak už náklady na jeho chov nejsou tak vysoké, protože nepotřebují takovou péči, jako například teplokrevná plemena. Stačí jim především dostatečný výběh, ideálně se stromy, kde se mohou ukrýt, nebo přístřešek na pastvině. Rozhodně jim neprospívá celodenní pobyt ve stáji, ten jim může přivodit problémy s dýchacími cestami. V našich zeměpisných podmínkách jim také vadí hmyz, pokud se u koně vyskytne letní vyrážka, neměl by tento kůň být zařazen do chovu. Co se týká krmení, vystačí si s pastvou, v zimě se senem, při sportovní zátěži mohou dostávat i oves. Obvykle nejsou kovaní, pouze při sportovním využití nebo intenzivnějším jezdeckém výcviku, ale záleží na terénu, kde se převážně pohybují. Chcete-li mít správnou výstroj, je třeba koupit speciální sedlo určené pouze pro toto plemeno-má rovné posedlí, díky kterému jezdec přenese váhu dozadu, což potřebuje pro trénink obou typů mimochodů. V ČR se nedají sehnat, ale v Německu a v Holandsku ano, je však potřeba počítat s vyšší cenou. Jak jsem již zmínila, jejich obrovskou výhodou je dobrý charakter a také to, že unesou jak dítě, tak dospělého. Může tedy z nich být ideální rodinný kůň a můžete tak mít doma kousek Islandu!

   

2019 eQues